+420 603 539 020
8d598fc93ee7ccd51e697fa67b50e253.jpg
Štola Johannes

31.8. sezóna ukončena

Za čtyři měsíce si ji prohlédla téměř tisícovka návštěvníků, což je oproti roku 2015 téměř dvojnásobek zájemců o historii hornictví v Krušných horách. Vzrostl také počet zájemců, kteří absolvovali dlouhou prohlídkovou trasu a seznámili se podrobněji s technikami dobývání rud a středověkým horním dílem, které kandiduje na zápis Světového dědictví UNESCO.

Těšíme se na shledanou na počátku května 2017.

Vlastní štola Johannes se nachází necelých 8 km od známého střediska turistiky a sportu, města Boží Dar. Již od dvacátých let 16. století se zde dobývaly rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Toto území bylo prohlášeno, v rámci krajinné památkové zóny, za chráněnou kulturní památku ČR a tvoří významnou součást společné česko-německé nominace „Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří“ k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Největším dolem revíru Zlatý Kopec — Kaff byl důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století s tím, že ještě ve 20. letech a znovu v 50. — 60. letech 20. století zde byl prováděn hornický průzkum. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde.

I tyto unikátní komory, z nichž největší s rozměry 60 x 20 m, při výšce 10–12 m, si nyní může prohlédnout každý, kdo se vydá do podzemí štoly Johannes, již město Boží Dar, za pomoci dotace Evropské unie získané v rámci česko-saského Programu Cíl 3, zpřístupnilo pro veřejnost.

Věříme, že návštěva dolu Johannes bude pro její návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.